Jakie panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego
Domowe instalacje fotowolaticzne zwykle montowane są na dachu budynku.
Systemy fotowolaticzne składają się głównie z modułów fotowoltaicznych i falownika. Ogniwa paneli fotowoltaicznych zmieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną a falownik zmienia prąd stały produkowany przez panele w prąd zmienny, który użytkujemy w naszych domach ( w Polsce 230V/400V, 50 Hz).
Moc instalacji to iloczyn ilości paneli i ich mocy nominalnej. Przykładowo dla 16 modułów o mocy 350Wp mon instalacji wyniesie 5600 Wp, czyli 5,6 kWp.
Podłączenie systemu fotowoltaicznego do sieci elektrycznej domu sprawia, iż produkowana energia może zostać bezpośrednio wykorzystana we własnych odbiornikach ( lodówka, telewizor, pompa ciepła, kuchenka indukcyjna, pralka, komputery, itp.)
W sytuacji niewystarczającej produkcji z systemy fotowoltaicznego brakująca energia dobierana jest z sieci i odbywa się to w sposób naturalny. Natomiast w przypadku gdy produkowanej energii jest więcej niż wynosi zapotrzebowanie wszystkich odbiorników w domu- nadwyżki są oddawane do sieci.
Aby móc zmierzyć ilość oddanej energii, konieczna jest wymiana klasycznego licznika energii na licznik elektroniczny, dwukierunkowy. Pod dokonaniu zgłoszenia mikroinstalacji do operatora systemu dystrybucyjnego ( Energa, Enea, TAURON, PGE itp.) następuje bezpłatna wymiana licznika. Energia zakupiona od sprzedawcy liczona jest ze znakiem „+”, natomiast energia oddana do sieci ze znakiem „-‘’.
Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego, zgłoszeniu instalacji do operatora energii i wymianie licznika na dwukierunkowy, stajemy się PROSUMENTEM.
Oddaną nadwyżkę energii elektrycznej, wyprodukowaną przez naszą domową instalację fotowoltaiczną, możemy odebrać w stosunku ilościowym : 1 do 0,8, bądź 1 o 0,7 ( dla instalacji o mocy większej niż 10 kWp).
Dobór wielkości instalacji fotowolaticznej rozpoczynamy od ustalenia ilości zużywanej w domu energii rocznie. Takie dane znajdziemy na fakturze od operatora energii. Najczęściej są to wartości na poziomie 3000 – 5000 kWh, ale mogą się różnic w zależności od sposobu ogrzewania domu czy sposobu grzania ciepłej wody. Podczas planowania systemu fotowoltaicznego w swoim domu warto przemyśleć jakie inwestycje chcielibyśmy poczynić w przeciągu 2-3 lat np. wymiana ogrzewania na pompę ciepła, instalacja klimatyzatora, instalacja rekuperatora powietrza, zakup samochodu elektrycznego, itp.
Następnym krokiem będzie oszacowanie ilości produkowanej energii. Na ilość produkowanej energii wpływ ma ilość zastosowanych modułów, usytuowanie systemu na dachu: wschód – zachód, czy południe. Dostawca systemu fotowoltaicznego dzięki wiedzy i profesjonalnym programom nie będzie miał z tym problemu.
Trzecim krokiem w doborze systemu fotowoltaicznego będzie określenie progu samowystarczalności. Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna w ciągu roku produkować tyle energii, ile jest zużywane w domu w tym samym okresie.
Pojawia się jednak kwestia niedopasowania profilu zużycia energii i profilu jej produkcji. W pierwszym aspekcie chodzi o to, że najwięcej energii z fotowoltaiki produkowane jest w okresie letnim, późną wiosną i wczesną jesienią. W miesiącach bardzo zimowych system fotowoltaiczny wytwarza 4-5 % całej produkcji rocznej. Z kolei zużycie energii jest większe w okresie zimowym ( ogrzewanie domu, oświetlenie domu. W drugim aspekcie trzeba wziąć pod uwagę, iż szczyt produkcji przypada na godziny okołopołudniowe, gdzie w większości domów domownicy przebywają w pracy i szkole. Zatem produkowana energia nie jest konsumowana i musi zostać przekazana do sieci. Zjawisko takie jest naturalne. Samowystarczalność w domu o dobrze dobranej mocy instalacji wynosi około 25-30 %. Pozostałe 70-75 % energii jest oddawane do sieci, a następnie odbierane w godzinach nocnych i porą zimową.
Jeśli szukasz systemu fotowoltaicznego skrojonego na miarę potrzeb twojego domu zapraszamy do kontaktu.
Montujemy panele fotowoltaiczne: Pomorskie, Trójmiasto, Puck, Władysławowo, Reda, Rumia, Gdynia, Gdańsk, Jastarnia, Jurata, Hel, Wejherowo,Sopot