Fotowoltaika i Magazyny Energii Pomorskie Trójmiasto
Fotowoltaika Dla Firm z Pomorskiego – Obecne Przepisy

Fotowoltaika dla firm z Pomorskiego –obecne przepisy: VAT, nadwyżki, koncesje i nie tylko

Firmy, które decydują się na wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych, mogą czerpać z licznych korzyści. Należy jednak pamiętać, że ekologiczne metody pozyskiwania energii są stosowane w Polsce przez stosunkowo krótki czas, przez co przepisy prawne w tej kwestii nadal ulegają dość częstym zmianom. Jak wyglądają obecne regulacje związane z fotowoltaiką dla firm? Jakie zmiany przyniosła nowa ustawa o OZE, która weszła w życie 1 kwietnia 2022 roku? O czym warto pamiętać przy wyborze fotowoltaiki dla firm w pomorskim? Podpowiadamy!

Fotowoltaika dla firm – Sopot i inne polskie miejscowości

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to rozwiązanie, na które coraz częściej stawiają zarówno polskie rodziny, jak i przedsiębiorcy. Wynika to między innymi z faktu, że panele fotowoltaiczne dla firm m.in. w pomorskim województwie oznaczają możliwość obniżenia kosztów zużycia energii, a także poprawy wizerunku. Ekologiczność tego typu instalacji to niezaprzeczalnie aspekt, który świetnie wypada w oczach obecnych i potencjalnych klientów. To sprawia, że inwestycja w panele fotowoltaiczne może okazać się bardzo korzystna dla wielu przedsiębiorstw. Jednym z pozytywów takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania przez firmę statusu prosumenta, co wiąże się z niezależnością w kwestii pozyskiwania energii, w szczególności w zakresie ewentualnych podwyżek cen prądu.

Kim jest prosument?

Prosument to jedno z najważniejszych pojęć dotyczących fotowoltaiki dla firm w woj. pomorskim. Według nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku jest to odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby w ramach mikroinstalacji, wykorzystując jedynie odnawialne źródła energii. Warto zaznaczyć, że regulacje w tym zakresie nieco różnią się pomiędzy gospodarstwami domowymi a przedsiębiorstwami. Szczególnie istotny jest fakt, że ogólne przepisy nie dotyczą podmiotów, które traktują wytwarzanie energii elektrycznej jako główny przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej. Limit mocy instalacji w tym przypadku wynosi 50 kW, a prosumentem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Nadwyżki prądu, które nie są zużywane przez odbiorcę, mogą być magazynowane lub przekazywane do sieci elektrycznej, co pozwoli na dodatkowe zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaiki dla firm – Gdańsk i pozostałe miasta w Polsce

W roku 2022 miała miejsce nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, w związku z czym niektóre z aspektów związanych z fotowoltaiką dla firm w woj. pomorskim i innych uległy zmianie. Nowe zasady obejmują między innymi regulacje związane z magazynowaniem wytworzonej energii, czyli tzw. system opustów. Nowelizacja weszła w życie 1 lipca 2022 roku – poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w tym zakresie. Panele fotowoltaiczne dla firm w woj. pomorskim nadal się opłacają!

Nowy system rozliczeniowy – net billing

Osoby, które zdecydowały się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych dla firm w woj. pomorskim czy innym od 31 marca 2022 roku, mogły korzystać z systemu opustów tylko do 30 czerwca. Odbiorcy, którzy zainstalowali je wcześniej, mogą z kolei pozostać przy tym rozwiązaniu przez 15 lat od momentu podłączenia instalacji; możliwe jest także dobrowolne przejście na nowy system. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jak działa net billing i dokładnie porównać koszty obydwóch rozwiązań. Co najważniejsze, prosumenci rozliczający się w modelu net billingu nie mogą już odbierać i oddawać energii. Zamiast tego mogą ją sprzedawać do sieci energetycznej po cenach hurtowych oraz nabywać – a w zasadzie odkupywać – po cenach detalicznych. Zysk ze sprzedaży energii będzie odkładany na koncie prosumentami; te same środki w pierwszej kolejności posłużą jako opłata za prąd zakupiony. Ewentualne różnice będzie trzeba pokryć w ramach standardowych opłat.

Koncesja na fotowoltaikę – fotowoltaika dla firm Trójmiasto

Kolejną interesującą zmianą w przepisach dotyczących fotowoltaiki dla firm w pomorskim województwie lub innych jest ponowne zdefiniowanie małej instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie – pojawienie się nowości w kwestii koncesji. Wcześniej takim mianem określało się instalację, której łączna zainstalowana moc przekraczała 50 kW, lecz nie wychodziła ponad próg 500 kW. W ramach nowelizacji dolna granica pozostała bez zmian, jednak maksymalna wynosi teraz dwukrotnie więcej, czyli 1 MW. Co więcej, dotychczas założenie instalacji o mocy wyższej niż 500 kW wymagała uzyskania koncesji na obrót energią elektryczną. Wraz z nowymi limitami zmienia się także granica obowiązku uzyskania koncesji – wszystkie instalacje o mocy pomiędzy 50 kW a 1 MW należy jedynie wpisać do rejestru MIOZE. Dzięki temu więcej przedsiębiorstw może zainteresować się rozwiązaniami takimi jak fotowoltaika dla firm. Pomorskie to jedno z wielu polskich województw, w których ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze, w związku z czym zmiany w regulacjach mogą przynieść wiele korzyści licznym przedsiębiorstwom. Możliwość odliczenia podatku VAT – panele fotowoltaiczne dla firm.

Gdynia i inne miasta z oszczędnościami

Ze względu na niedawną publikację dyrektywy, która umożliwia obniżenie podatku VAT na towary zgodne z polityką Unii Europejskiej dotyczącą ochrony środowiska oraz zdrowia, prawdopodobnie możemy spodziewać się zmian w zakresie VAT. Obecnie firmy, które inwestują w fotowoltaikę ze względu na własną działalność, mogą dokonać obniżenia podatku o należność całego VAT-u z faktur. Dyrektywa 2022/542 UE pozwalająca na cięcie stawek podatków VAT w krajach Unii z pewnością otwiera nowe możliwości.

Czy dalej warto inwestować w panele fotowoltaiczne dla firm? Pomorze z czystą energią

Nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki są dokładnie takie same we wszystkich regionach Polski. W związku z tym obejmują one wszystkie przedsiębiorstwa inwestujące w panele fotowoltaiczne dla firm. Pomorskie to jeden z obszarów naszego kraju, w którym z pewnością należy zapoznać się z niedawno wprowadzonymi zmianami. Czy zmiany te wpływają na opłacalność takiego rozwiązania? Według aktualnych wyliczeń dalej będzie to dobry wybór w wielu sytuacjach – mimo że odbiór nadwyżek prądu będzie wiązać się z pewnymi kosztami, cena energii elektrycznej nadal będzie znacznie mniejsza. Należy jednak zaznaczyć, że okres zwrotu inwestycji w instalację może się nieznacznie wydłużyć. Nowy system rozliczania umożliwia także zwiększenie skali instalacji, co w wielu
przypadkach może okazać się bardzo korzystne.

Montaże Fotowoltaiki 
pomorskie
Gdynia
Hutnicza 3 / lok 203, 81-212 Gdynia, Województwo Pomorskie
Swarzewo
Ogrodowa 8, Swarzewo, 84-100 Puck, Województwo Pomorskie
Tutaj Realizujemy Magazyny Energii
Tutaj Realizujemy Instalacje Fotowoltaiczne dla Firm:
Tutaj Realizujemy Instalacje Fotowoltaiczne:
Tutaj Realizujemy Montaż Carportów
Polityka prywatności i informacja o ciasteczkach
envelopephone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram